Bezpieczny zakup mieszkania 

Bezpieczny zakup mieszkania

Rynek nieruchomości zdaje się wręcz kwitnąć. Cały czas pojawiają się kolejne inwestycje, dzięki czemu można znaleźć wymarzone mieszkanie w dogodnej lokalizacji, dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektórzy preferują lokum w centrum miasta, inni wolą mieszkać na obrzeżach i cieszyć się spokojem. Istotne będzie to, aby przy zakupie nie kierować się emocjami. Należy dokładnie wszystko sprawdzić. Nawet z pozoru idealne lokum może mieć różne wady. Warto wobec tego przeprowadzić profesjonalny odbiór mieszkania Poznań, aby nie musieć ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą usterek.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

W przypadku rynku pierwotnego można kupić mieszkanie przygotowane do wykończenia i urządzenia zgodnie z osobistymi preferencjami lub nawet lokum gotowe do zamieszkania. Istotne będzie sprawdzenie firmy deweloperskiej, warto poszukać o niej informacji w internecie, zasięgnąć opinii klientów. Należy również zapoznać się dokładnie z całą dokumentacją inwestycji. Zakup mieszkania od dewelopera to bezpieczne rozwiązanie, bo prawa nabywcy są chronione ustawą deweloperską. Można wobec tego uchronić się przed nieuczciwymi praktykami sprzedających. Oczywiście przed podpisaniem umowy z deweloperem konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi widniejącymi w niej zapisami.

Umowa deweloperska powinna zostać sporządzona w obecności notariusza. Do środków ochrony kupującego zalicza się także rachunek powierniczy, dzięki któremu w razie wystąpienia problemów z deweloperom wpłacone pieniądze nie zostaną utracone. Dobrym rozwiązaniem będzie otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz gwarancja ubezpieczeniowa lub gwarancja bankowa. Jest to zabezpieczenie na wypadek upadłości dewelopera. Nie będzie dla niego opłacalne ogłoszenie bankructwa. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego trzeba dokładnie przejrzeć całą dokumentację nieruchomości, zapoznać się z jej historią i stanem technicznym. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy, który profesjonalnie wyceni rzeczywistą wartość mieszkania.

Na pytanie, czy warto wykonać odbiór mieszkania w Poznaniu z fachowcem, może być tylko jedna odpowiedź. Inżynier zadba o to, aby nie dać się nabrać na sztuczki deweloperów. Nie pominie żadnej usterki. W raporcie znajdzie się cała lista z błędami, które mogą zostać wpisane do protokołu odbioru. Deweloper nie będzie zadowolony, bo każda znaleziona wada stanowi argument do negocjacji na korzyść kupującego. Warto jednak ponieść koszt kilkuset złotych na profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera, aby ochronić się przed znacznie większymi kosztami związanymi z naprawą lusterek.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane